Wizyta studyjna na Słowacji w ramach projektu „E-dukacja, czyli nauczanie w XXI wieku”

W dniach 28-29 marca 2022r. troje uczennic z Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim tj. Izabela Konefał, Magdalena Pustkowska, Wiktoria Patro z klasy III ALO pod opieką Pani Renaty Kotuli wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Stropkova na Słowacji. Podczas pobytu Pani Dyrektor ZŠ Hrnčiarska wraz z gronem pedagogicznym i zaangażowaną społecznością uczniowską przez dwa dni organizowała dla nas zajęcia edukacyjne połączone z poznawaniem kultury Romów.

Po części oficjalnej w szkole nastąpiło zwiedzania miasta z przewodnikiem, który w interesujący sposób zapoznał uczestników wycieczki z historią Stropkova. Szczególnym wyzwaniem okazało się wejście na wieżę kościelną, z której można było podziwiać panoramę miasta.

W drugim dniu byłyśmy w sali teatralnej Urzędu Miasta w Stropkovie, gdzie oglądałyśmy sztukę zatytułowaną „Dusza Romów”. Ta inscenizacja teatralna i grający w niej uczniowie przedstawili nam historię społeczności romskiej na terenie Słowacji.

Temu widowisku teatralnemu towarzyszyły bogate romskie stroje, piękne dekoracje i muzyka ich koczowniczego ludu.

Po spektaklu mogłyśmy obejrzeć zabytkowe i współczesne telefony Tesli, wyeksponowane na wystawie znajdującej się w muzeum zakładowym.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w „Parku zwierząt”. Pośród alejek parku mogłyśmy obserwować i pogłębić zainteresowania związane z różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz pogłębić wiedzę z zakresu kształtowania świadomości ekologicznej.

Podczas wyjazdu zobaczyłyśmy radosne i uśmiechnięte twarze młodzieży, którzy szczerze ucieszyli się z naszej wizyty.
W pamięci utkwiły nam słowa Pani Dyrektor, która powiedziała, że mimo starań władz państwowych większość Romów nie zgadza się na wyjazd dzieci do innych miast w celu kontynuowania nauki, a ich edukacja kończy się jedynie na Szkole Podstawowej.
Wyjazd uświadomił nam jak bardzo jesteśmy uprzywilejowani w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu różnych kompetencji.