EDUKACJA PRAWNA

19 kwietnia Fundacja Pasieka kolejny raz realizowała szkolenia prawne skierowane do uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum.
Szkolenia realizowane są przez profesjonalnych prawników – adwokatów i radców prawnych i są całkowicie bezpłatne.
W ramach szkolenia poruszone były następujące tematy:

• czy nieletni ponoszą odpowiedzialność karną;
  • odpowiedzialność karna i cywilna (finansowa) za zniesławienie np. kolegi, nauczyciela, szkoły, osobę powszechnie znaną,
  • kiedy dochodzi do zniewagi kolegi lub nauczyciela m.in. w sieci i co za to grozi (niepochlebne komentarze na formach internetowych, Facebooku itp.)
  • odpowiedzialne poruszanie się w sieci,
  • jak rozpoznać i jak reagować na próby wyłudzenia danych osobowych lub funduszy w sieci,
  • przywłaszczenie autorstwa cudzego utworu,
  • udostępnianie w sieci cudzego utworu bez jego zgody,
  • rozpowszechnianie w sieci cudzego wizerunku bez jego zgody lub sprzecznie z jego zgodą,
  • palenie papierosów, picie alkoholu, branie narkotyków – odpowiedzialność prawna,
  • zakupy przez Internet – uprawnienia konsumenta.