WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

W dniu 15.05.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim pod opieką pani Moniki Piszcz, pani Katarzyny Łyszczarz-Furtak i pana Artura Piecucha udali się do miejsca Pamięci i  Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju a przede wszystkim poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni na Żydach, Polakach, Romach

i innych narodowościach.

W trakcie zwiedzania  młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, a także ewakuacji i wyzwoleniu obozu koncentracyjnego. Zwiedziliśmy kilka budynków w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach, czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów były smutnym widokiem. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie były wykonywane wyroki na więźniach. Przewodnik pokazał nam również celę śmierci św. Maksymiliana Kolbe.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, ruiny komór gazowych
z krematoriami.

W trakcie zwiedzania spotkaliśmy ludzi różnej narodowości. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi całego świata.

Wycieczka ta była ważną lekcją uświadamiającą wymiar ludzkiego okrucieństwa. Z całą pewnością  młodzież zapamięta ją na długo.

Monika Piszcz