Uczenie chemii poprzez eksperymentowanie

W ramach lekcji chemii na poziomie rozszerzonym odbywają się cyklicznie zajęcia warsztatowe. Uczniowie poznają podstawowe techniki pracy ze sprzętem laboratoryjnym: odmierzają ilościowo substancje, przygotowują roztwory, ogrzewają je, strącają osady i badają ich właściwości. Wiedza teoretyczna wykorzystywana jest w praktyce do identyfikacji tlenków, wodorotlenków i soli. Badane są ciekawe zachowania niektórych substancji, dających barwne produkty o kolorze zależnym od pH roztworu. Podczas zajęć ćwiczona jest też technika miareczkowania, służąca do oznaczenia stężenia badanej substancji w roztworze.
Zajęcia praktyczne z chemii ułatwiają lepsze zrozumienie problemów omawianych na lekcjach, dają możliwość poznania podstawowych technik stosowanych w pracowniach chemicznych, co jest przydatne podczas studiów na różnych kierunkach. Samodzielne eksperymentowanie zwiększa zainteresowanie uczniów nauką, pobudza ciekawość poznawczą.
Nauka chemii metodą eksperymentalną to nie tylko uczenie rzemiosła, to również pokazywanie złożoności i piękna procesów rządzących materią. Już Maria Skłodowska-Curie mówiła, że: „Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń”.
Dajcie się wciągnąć pięknu tej „baśni” i nie uczcie się tylko w celu zdobycia dobrych ocen lecz przede wszystkim dla zdobycia wiedzy.

Anna Smotryś

Może Cię zainteresować...