
2 kwietnia na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy o autyzmie oraz budowanie wrażliwości społecznej.
Ten dzień to okazja, aby zwiększyć wiedzę i empatię wobec osób z autyzmem oraz ich rodzin. Najważniejsze jest promowanie akceptacji, zrozumienia oraz odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego. Każdy z nas, prezentując postawę akceptacji i otwartości, może przyczynić się do budowania społeczeństwa, które wspiera osoby ze spektrum autyzmu.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, atypowa specyfika rozwoju układu nerwowego, która wpływa na sposób, w jaki dana osoba komunikuje się i zachowuje. Osoby z autyzmem często mają trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozumieniu języka i emocji innych osób, a także mogą wykazywać stereotypowe wzorce zachowań i zainteresowania.
Wg Światowej Organizacji Zdrowia ponad 400 tysięcy osób w Polsce jest w spektrum autyzmu, który jest nazywany „chorobą geniuszy”. Sławne osoby u których zdiagnozowano autyzm lub zespół Aspergera:
- Albert Einstein
- Alfred Hitchcock
- Isaac Newton
- Wolfgang Amadeusz Mozard
- Lionel Messi
- Temple Grandin
- Greta Thunberg
- Anthony Hopkins
- Bill Gates
Zespół Specjalistów