
Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją tej akcji.
Tegoroczna edycja trwa od 1 sierpnia do 30 grudnia. Osoby biorące udział w akcji – mam na uwadze uczniów naszej szkoły, a także wszystkich, którzy kochają poezję chciałabym zaprosić do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go osobie, dla której to może być ważne.
Podstawowe działanie w ramach akcji sprowadza się do czterech etapów:
1. sięgnięcia po książkę z wierszami (w domu lub w bibliotece)
2. wybranie jednego z nich,
3. odręczne przepisanie wybranego wiersza na przygotowanej przez nas karcie papeterii (-link-),
4. podarowanie go osobie lub osobom.
Ta prosta sekwencja wdraża nas w pogłębioną, angażującą lekturę, skłania do uważnego wybrania wiersza i wzięcia odpowiedzialności za swój wybór.
Wierzę, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim. Może być formą życzliwej współobecności i dać duchowe wsparcie, a także podtrzymywać nadzieję.
Bardzo proszę, ażeby uczestników akcji, którym podarujecie wiersz, wybrać nie tylko w najbliższym otoczeniu (w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów, bliższych i dalszych znajomych), ale również tam, gdzie słowo właściwie użyte jest najbardziej potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach dziecka i szpitalach.
Intencją akcji „Podaruj wiersz” jest budowanie sieci międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo. Jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do drugiej osoby ręki, jak podanie dłoni.
Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio oraz ogólnopolski portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski Komitet ds. UNESCO objął akcję swoim honorowym patronatem.
Renata Kotula
