70 lat – półwiecze i dwie dekady. Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim zmienił swe oblicze, wychował setki absolwentów, rozbudował się organizacyjnie. Inaczej wygląda dziś szkolnictwo, ale niezmienne są zawsze podstawowe wartości oraz wspomnienia związane ze szkołą – wszak są to najpiękniejsze lata, w których kształtuje się charakter. Jak zmienili się absolwenci naszej szkoły? Po 27 września 2014 przybyli na zjazd znają już odpowiedź na to pytanie. To były chwile pełne emocji. Tego dnia w Zespole Szkół w Sokołowie Młp. odbyły się uroczystości 70-lecia szkoły, która powstała w 1944 roku po wycofaniu wojsk niemieckich z Polski południowo-wschodniej. Powołano wówczas do istnienia Gimnazjum, które później przekształcono w Liceum Ogólnokształcące.

W późniejszych latach dołączyły inne typy szkół: Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Technikum różnych specjalności. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Młp. - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata, Opiekunki Ludzkich Dróg. Mszy świętej przewodniczył jego ekscelencja, ksiądz biskup Kazimierz Górny. Okolicznościową homilię wygłosił absolwent naszej szkoły, ksiądz dr Jerzy Kurcek, który odniósł się do historii szkoły i okoliczności, w których powstała, wracając wspomnieniami do nieżyjącego proboszcza parafii sokołowskiej, księdza Mieczysława Wajdy, który pomagał młodzieży właściwie oceniać otaczającą rzeczywistość. Był to człowiek-drogowskaz, wzór kapłana, patrioty i katechety. Ksiądz dr Jerzy Kurcek podkreślił również, że teraźniejszość i przyszłość szkoły zawierzamy Maryi, a świadome przemijanie nie powinno pozbawić nas radości życia. Zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również wychowywanie patriotów.

Po mszy świętej zaproszeni goście, absolwenci, nauczyciele i młodzież utworzyli orszak i udali się do szkoły przy akompaniamencie orkiestry dętej „Zgoda”, działającej przy Domu Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Następnie rozpoczęła się część oficjalna. Dyrektor Zespołu Szkół, mgr Antoni Kula, powitał wszystkich przybyłych, a następnie przypomniał dzieje szkoły i zmiany, jakie napotkała w czasie swojej działalności. Podziękował emerytowanym i obecnym pracownikom szkoły oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej rozwoju.

Po występie dyrektora głos zabrali m.in. starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski, poseł do parlamentu europejskiego, mgr inż Stanisław Ożóg, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, oraz Burmistrz Gminy i Miasta w Sokołowie Młp. p. Andrzej Ożóg, który wręczył okolicznościową statuetkę. Wszyscy oni, dziękując za zaproszenie, złożyli dyrektorowi Antoniemu Kuli życzenia z okazji 70-lecia szkoły oraz w ciepłych słowach podkreślili znaczenie tejże placówki oświatowej dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy gminy mają w niej powód do dumy: to wygodny i nowocześnie wyposażony budynek, w którym wykwalifikowana kadra uczy według najnowszych metod i przy użyciu nowoczesnych, interaktywnych pomocy dydaktycznych. Młodzież może wybierać między nauką w liceum, technikum oraz w szkołach zawodowych.

Po części oficjalnej młodzież Zespołu Szkół zaprezentowała część artystyczną. Uczestnicy jubileuszowych obchodów obejrzeli skłaniający do refleksji i zadumy program artystyczny przygotowany przez uczniów oraz absolwentów naszej szkoły pod kierunkiem pani Edyty Doleckiej-Rychel. Wystąpił również zespół taneczny prowadzony przez panią Dorotę Ślusarczyk, zaś o stronę wokalną zadbała pani Katarzyna Charewicz. Młodzież z niezwykłym zaangażowaniem zaprezentowała program osnuty wokół historii szkoły i ludzi, który ją tworzyli. Była to również okazja do wspomnień, refleksji nad przemijającym czasem, a także przypomnienie, że szkoła to miejsce przeżywania chwil radości i nawiązywania przyjaźni. Wszak wracając do minionych chwil nie można pominąć pierwszych miłości, spacerów oraz osobistych wzruszeń. Podczas uroczystej akademii zgromadzeni goście wysłuchali utworów muzycznych w wykonaniu powstałego specjalnie z okazji jubileuszu zespołu Absolwenci i przyjaciele (w skład którego wchodzą absolwenci naszej szkoły), który zaśpiewał utwory takie jak „Czas jak rzeka...”, „Wspomnienie”, „Tak bardzo się starałem”. Młodsi, bo tegoroczni absolwenci, czyli Joanna Kulczycka i Karol Godek, wzruszyli do łez walcem „Od nocy do nocy” oraz piosenką „Znów wędrujemy”. Absolwentka Magdalena Hajder wraz ze szkolnym zespołem muzycznym oczarowała publiczność piosenkami: „Nie liczę godzin i lat” oraz „Do widzenia profesorze”. Niezapomniane wrażenie pozostawiły wśród zgromadzonych gości dwa pięknie wykonane tańce: Polonez oraz ulubiony taniec młodzieży – Belgijka. Patetycznie i z dystansem – program artystyczny okazał się być zróżnicowany i z pewnością zadowolił gust każdego z przybyłych gości. Nie sposób nie docenić pracy włożonej w dziesiątki prób i przygotowań oraz innych owocnych starań ze strony nauczycieli, uczniów i absolwentów, który poświęcili swój czas, by innym go uprzyjemnić.

Coś dla ducha, coś dla ciała - uroczysty obiad zgromadził gości, absolwentów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli młodzieży, po czym nastąpiła chyba najbardziej oczekiwana część jubileuszu: spotkanie absolwentów z wychowawcami klas. Czas wspólnie spędzony umilił poczęstunek przygotowany przez uczniów ze szkoły technik-kucharz pod kierunkiem nauczycieli. Spotkanie po latach dostarczyło wielu pozytywnych emocji i wzruszeń, pozwoliło na powrót do czasów młodości. Uroczystości 70-lecia ZS w Sokołowie zakończyły się balem, który rozpoczął się o godzinie 18:00 w restauracji Sokół. Tak wspaniały dzień nie mógł zakończyć się inaczej, jak szampańską zabawą do rana, pośród śmiechu i wspomnień, w doborowym towarzystwie.

Wszystkim uczestnikom zjazdu dziękujemy za udział i życzymy wielu kolejnych, udanych spotkań.

Bogusława Bełz