Wnioski on-line

W ramach projektu „Od eksperymentu do wiedzy” odbywają się w naszej szkole zajęcia warsztatowe z chemii, które prowadzi pani mgr inż. Anna Smotryś. Uczniowie uczący się chemii na poziomie rozszerzonym mogą podczas zajęć uzupełnić wiedzę teoretyczną, umiejętnościami praktycznymi. Ćwiczone są podstawowe techniki posługiwania się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi, m.in. strącanie osadów i ich odfiltrowywanie, pipetowanie, czyli dokładne odmierzanie i przenoszenie cieczy, rozdzielanie mieszanin metodą chromatografii bibułowej.

Ćwiczone są również umiejętności szczególnie często pojawiające się na egzaminie maturalnym, np. projektowanie doświadczeń, w których otrzymuje się wodorotlenki a następnie bada ich zachowanie wobec kwasu i zasady, czy też analiza właściwości utleniających typowych utleniaczy w środowiskach o różnym pH.

Uczniowie wykonując samodzielnie eksperymenty dbają o zastosowanie poznanych zasad bhp, poprawnie identyfikują rodzaj zagrożenia ze strony danej substancji na podstawie informacji w formie piktogramów na opakowaniach, stosują środki ochrony indywidualnej, odpowiednio utylizują odczynniki po przeprowadzonych eksperymentach.

Nabyta w szkole średniej praktyka laboratoryjna może zostać przez uczniów wykorzystana w przyszłości podczas zajęć na uczelniach wyższych podczas studiów m. in. na kierunkach medycznych, farmacji, dietetyce, technologii żywienia, kosmetologii, technologii chemicznej, biotechnologii, i. in. Więcejzdjęć w galerii.