Drodzy Uczniowie,

22 listopada, tj. piątek, w naszej szkole będziemy obchodzić Dzień Życzliwości i Tolerancji. Każdy kto będzie kierował się w życiu życzliwością i tolerancją wobec drugiego człowieka już jest wygrany. Tego dnia wolontariusze podczas przerw będą rozdawać chętnym opaski różnego koloru, do wyboru, z ciekawymi cytatami, myślami, sentencjami. To będzie znak Waszej tolerancji i życzliwości. Każdy kto będzie miał na ręce nasz symbol może liczyć na słodki poczęstunek podczas długiej przerwy przygotowany przez uczniów kl. I D T pod troskliwą opieką pani M. Sobczuk-Puc. Zapraszamy wszystkich do naszej akcji. Przyłączcie się z uśmiechem, miłym słowem i pozytywnym nastawieniem.

Światowy Dzień Życzliwości to dość mało rozpowszechnione święto. Obecnie obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny a bardziej społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt zbrojny. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.

Jak obchodzić ten dzień?

Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa.

Co charakteryzuje człowieka życzliwego?

Słownikowa definicja mówi, że to osoba nastawiona przychylnie, przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Z czego składa się życzliwość?

Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” - to proste, znane wszystkim słowa, a mamy pewność, że wywołują radość i uśmiech.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to z kolei święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości. Według zapisów tolerancja to:

• respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

Anna Kozak