Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem– Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

-Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę ogólnopolską akcję. Klasa III B T zgromadziła się w szkolnej bibliotece. Każdy uczeń przeczytał fragment utworu  Marii Konopnickiej pt. Dym. Natomiast młodzież klasy I d T p, tym razem w plenerze, czytała tekst Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”.