IMG 8771Wyjazd do Centrum Leonarda da Vinci i Zamku Królewskiego w Chęcinach odbył się 2 kwietnia 2019r. w ramach projektu „Od eksperymentu do wiedzy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX „Jakość edukacji i kompetencji w regionie” Działanie nr 9.2 Poprawa jakości kształcenia ogólnego. Wyjazd naukowo - praktyczny był pomysłem i nagrodą Dyrekcji Zespołu Szkół w Sokołowie Młp., w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich typów szkół z najwyższą średnią ocen i wzorowym zachowaniem.

IMG 8886Wśród uczniów były także osoby wyróżniające się aktywną postawą społeczną, które wielokrotnie wykazywały się swoimi umiejętnościami i talentami w różnych dziedzinach naukowych i profesjach zawodowych. Wśród opiekunów poza panem dyrektorem czuwających nad bezpieczeństwem młodzieży byli: p. mgr inż. Anna Smotryś, p. mgr Dorota Ślusarczyk i p. mgr Renata Kotula. Na samym początku naszej wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci, a później odwiedziliśmy majestatyczny Królewski Zamek z okresu panowania Władysława Łokietka. Centrum Nauki Leonarda da Vinci to drugi co do wielkości park nauki w Polsce, po warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Powstał on w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. W owym parku nauki poznaliśmy bardzo wiele stanowisk interaktywnych takich jak: Harfa Świetlana, Wir Wodny, Lejek Grawitacyjny. Uczniów naszej szkoły w szczególności zainteresowała wystawa "Świat Leonarda da Vinci" sprowadzona przez centrum badawcze Leonardo3 z Mediolanu. IMG 8941Do tej pory wystawa była prezentowana w Tokio, Nowym Jorku czy Chicago. W parku nauki poznaliśmy maszyny skonstruowane przez mistrza, modele mostu obrotowego, a także reprodukcje jego obrazów. Poprzez obcowanie ze stanowiskami multimedialnymi i mechatronicznymi mogliśmy poznać również wystawę "Człowiek niezwykła maszyna", która odnosi się do złożonych czynności człowieka utrzymujących organizm w stanie biologicznej równowagi. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom również obserwacje przez mikroskop oraz modele konstrukcyjne i gry logiczne. IMG 8913Nasi uczniowie uczestniczyli także w organizowanych warsztatach naukowych "Jak budować, aby nie zrujnować?", które odnosiły się do charakterystyki różnych ciał stałych wykorzystywanych w budownictwie. Po naukowych spotkaniach z wiedzą udaliśmy się do Hotelu Leonarda Da Vinci na wspaniały obiad, gdzie dyskutowaliśmy na tematy nie tylko naukowe. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie wzniesionego na przełomie XIII i XIV wieku Zamku Królewskiego w Chęcinach. IMG 8800Pani przewodnik z wielką pasją opowiadała nam o królowej Bonie, skarbcu chęcińskim i tajemnicach jakie kryją mury tego zamku.  IMG 8870Nieliczni uczniowie, którzy pokonali stopnie wieży basztowej mieli okazję podziwiać piękny krajobraz Kielc i Gór Świętokrzyskich. Mieliśmy nadzieję, że spotkamy Białą Damę, która według legend i podań ukazuje się w tajemniczych okolicznościach na wieży zamku, jednak tym razem nie poznaliśmy jej jeszcze. Wycieczka do Chęcin według opinii uczestników była bardzo udana, a dodatkowym atutem był fakt, że uczniowie nie ponosili żadnych kosztów finansowych związanych z jej organizacją.

Renata Kotula