W dniach 28 i 29 marca 2019 r. dla wszystkich uczniów naszej szkoły zostaną zorganizowane pokazy naukowe przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.
Pokazy naukowo – techniczne będą obejmować:
- pokaz „Umysł Przyłapany”
- pokaz ,,Ciśnienie”
- Kopernik na kółkach
Szczegółowe informacje zostaną podane poszczególnym klasom w późniejszym terminie.

„Umysł Przyłapany” - czas trwania 30 min. Celem pokazu „Umysł Przyłapany” jest pokazanie jak iluzjoniści oraz spece od reklamy wykorzystują wiedzę o funkcjonowaniu naszego umysłu, oraz niedoskonałościach naszych zmysłów. Pokazuje również jak różnorodnie postrzegamy otaczający nas świat. Pokaz zawiera następujące tematy:
• Iluzje optyczne oparte na funkcjonowaniu ludzkiego umysłu
• Wybiórczość koncentracji uwagi
• Widzenie peryferyjne i obwodowe
• Funkcjonowanie neuronów lustrzanych
• Wpływ autorytetu na podejmowanie decyzji i działań
• Wpływ rytmu na poczucie czasu
• Eksponowanie produktów
• Siła sugestii

Kopernik na kółkach – czas trwania 30 min. Pokaz ma za zadanie zaznajomić uczestników z podstawowymi zjawiskami fizycznymi. Uczestnicy za pomocą materiałów z życia codziennego wykonują serie doświadczeń. W ramach pokazów poruszane będą następujące zagadnienia:
• Jak przejść przez kartkę formatu A6?
• Co się stanie gdy poddamy mózg efektowi Stroopa?
• Jak położyć metrówkę na ziemi?
• Czy potrafiłbyś chodzić, gdyby obraz, który widzisz był zamieniony stronami, prawa strona z lewą?
• Poprzestawiane litery
• Rozkurczanie
• Silnik elektryczny
• Wiatraczek
• Balon bas, słomka trąbka, nierozłączne książki, półkule magdeburskie, wdmuchiwanie kulki, rurowyje, sznurki, zabawy z własnym ciałem
Ciśnienie - Czas trwania Wersja 30 min. Celem pokazu ,,Ciśnienie” jest skupienie się przede wszystkim na ciśnieniu atmosferycznym, czyli na nacisku otaczającego Ziemię powietrza. W czasie pokazu prezentowane mają być zjawiska, które obserwujemy na co dzień, ale zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Nie zawsze też jesteśmy świadomi, że stoi za nimi właśnie ciśnienie atmosferyczne.
Pokaz zawiera następujące tematy:
• Czym jest ciśnienie?
• Co to jest zmiana ciśnienia?
• Atmosfera wokół Ziemi, czym jest i jaka jest jej grubość
• Oddziaływanie ciśnienia powietrza na przedmioty, w których wytworzone jest niższe bądź wyższe ciśnienie od atmosferycznego
• Próżnia
• Podstawowe informacje o chorobie dekompresyjnej (choroba Kesonowa)
• Zmiana temperatury wrzenia cieczy zależnie od ciśnienia.
• Podstawowe informacje o tym dlaczego zwierzęta i ludzie mogą oddychać
• Efekt gwałtownego podwyższenia ciśnienia.