szybki kontakt:ikona telefonu      ikona koperty

swietoniepod 411 listopada 2018r. o godzinie 11.11 rozpoczęły się w naszej szkole obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele już po raz kolejny wzięli udział w akcji kotylionowej zapoczątkowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, z dumą prezentując barwy narodowe. Szczególny charakter uroczystości został podkreślony wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego przez całą szkolną społeczność. Waga niezwykłej rocznicy niepodległej Polski podkreślona została także przez udział uczniów Zespołu Szkół w „Klasowym Konkursie Pieśni Patriotycznej”.

swietoniepod 2Od wielu już dni sale lekcyjne rozbrzmiewały rozśpiewanymi uczniowskimi głosami, a szkolnymi korytarzami niosło się echo utworów „…wojenko, wojenko cóżeś ty za pani”, „...przybyli ułani pod okienko…”, „…rozkwitały pąki białych róż…”… Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem swoich wychowawców. Piękny koncert, którego byliśmy świadkami na długo pozostanie w naszej pamięci, nie tylko ze względu na zaprezentowany repertuar, scenografię, rekwizyty czy kostiumy, ale przede wszystkim z powodu niezwykle emocjonalnego wykonywania pieśni. swietoniepod 6swietoniepod 5Młodzież bardzo zaangażowała się i włożyła wiele serca w jak najpiękniejsze wykonanie wybranego utworu. Każde wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Jury w składzie: pani Bogusława Chrostek, pani Anna Kozak, ks. Zbigniew Lubas po długiej i burzliwej dyskusji przedstawiło listę zwycięzców:
I miejsce klasa II A LO- wychowawca pani Agata Jaskot
II miejsce klasa I A LO- wychowawca pani Lidia Watras
III miejsce klasa I A T- wychowawca pani Marcjanna Dec-Nitkiewicz
Laureaci I i II miejsca w nagrodę pojadą na wycieczkę. Pozostali uczestnicy konkursowych zmagań wybiorą sobie jeden dzień, w którym nie będą pytani.

swietoniepod 7Kolejnym akcentem upamiętniającym obchody 100-lecia odzyskania niepodległości było ogłoszenie wyników konkursu historycznego „Drogi do wolności”. Nagrody rzeczowe wręczył pan dyrektor Antoni Kula i pani Agata Jaskot:
I miejsce - Dawid Bolka, Artur Koziarz
II miejsce - Dominika Kapuścińska, Weronika Wołcz
III miejsce - Aleksandra Zybura, Zuzanna Kurasińska
swietoniepod 9Następnie pan dyrektor pogratulował i podziękował ustępującemu Samorządowi Uczniowskiemu za całoroczną pracę, wręczając upominki. Zaprezentował również nowy skład Samorządu Uczniowskiego. Przedstawił też nowego opiekuna SU w osobie ks. Zbigniewa Lubasa, co wywołało kilkuminutową burzę radosnych oklasków.
swietoniepod 1Na koniec spotkania pan dyrektor zapowiedział niespodziankę. Otóż mieliśmy przyjemność wziąć udział w żywej lekcji historii, wzbogaconej o prelekcję militarną. Spotkanie to prowadził pan Kamil Herdzik ze stowarzyszenia „Pasjonatów żywej historii”. Ta niecodzienna lekcja historii wywołała w uczniach duże zainteresowanie. Dowiedzieliśmy się m.in.: wielu ciekawych rzeczy na temat wydarzeń historycznych oraz uzbrojenia z czasów I i II wojny światowej, losów Polaków na frontach I i II wojny światowej oraz konspiracji. Kilku ochotników mogło też założyć autentyczny mundur sprzed 100 lat i poczuć się jak prawdziwy żołnierz.
Dzisiejsze obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można by zakończyć refleksją, iż obowiązkiem naszym i następnych pokoleń jest pamięć o tych, którzy poświęcili zdrowie i życie w obronie umiłowanej ojczyzny. Prosił już o to ponad 100 lat temu legionowy poeta Józef Mączka w wierszu pt. „Kiedyś…”:
Kiedyś… po latach – gdy ścichną te fale,
które nas w wirów porwały odmęty,
kiedy opadnie huragan krwi wzdęty
i łzy obeschną i zmilkną już żale –

ze czcią ujmiecie pogięte pałasze
i zawiesicie na ścianach wysoko,
i łzą serdeczną zabłyśnie wam oko,
gdy wam powiadać będą dzieje nasze…

i będzie pełen znów każdy zakątek
polskich relikwii i polskich pamiątek.
I znowu ogniem zapłoną wam lice
w te narodowe, żałosne rocznice –

i w niebo pieśni popłynie orędzie –
kiedyś – po latach – gdy nas tu nie będzie…

Edyta Dolecka - Rychel 

 

Szczęśliwy numerek:

Projekty:

logoset EFS, Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności, Przejdź na zawodostwo, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Zespół Szkół w Sokołowie Młp.

ul. Lubelska 37, 36-050 Sokołów Młp.
tel/fax: 17 7729 009
e-mail: zssokolow@wp.pl