16 października 2018 r. w ZS w Sokołowie Młp. odbyły się szkolenia gastronomiczne pod kątem obsługi i wykorzystania nowoczesnych urządzeń, zakupionych do nowo powstałej pracowni gastronomicznej.
W zajęciach wzięli udział uczniowie Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Szkoły branżowej I stopnia.

W celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i doskonalenia warsztatu pracy, a co najważniejsze by poznać nowe trendy w gastronomii w szkoleniu uczestniczyły również nauczycielki przedmiotów gastronomicznych.
Szkolenie teoretyczne i praktyczne prowadzili eksperci p. Adam Maślikowski oraz p. Michał Kułyk pod kątem:
- obsługi i pełnego wykorzystania pieca konwekcyjno-parowego eloma JokerMT,
- obsługi pakowarki próżniowej,
- cyrkulatora do zanurzeniowego gotowania sous-vide Softcooker Y09
- robot cook’a.

Podczas spotkania młodzież przeszła krótkie szkolenie stanowiskowe w nowej pracowni, a następnie trenowała w warunkach pracy m.in. poniższe zagadnienia:
- wykorzystywanie możliwości produkcyjnych nowoczesnych urządzeń (np. technologię „finishing” w piecu konwekcyjno-parowym, pakowanie próżniowe, technologię sous vide),
- wykorzystanie robot cook’a do sporządzania sorbetów i puree z warzyw,
- techniki kucharskie, nowe receptury, nowoczesne serwowanie potraw,
- organizację pracy w kuchni.
Młodzież w grupach dwuosobowych przy pomocy wyżej wymienionego sprzętu przygotowała następujące potrawy:
• Kotleta schabowego, puree z groszku zielonego i surówkę colesław
• Polędwiczkę wieprzową, puree z groszku zielonego i surówkę colesław,
• Drób w cieście,
• Pierś z kurczaka (sous vide) na puree z warzyw,
• Nuugetsy z kurczaka z sosem tysiąca wysp,
• Sorbet z owoców tropikalnych.
Potrawy przygotowane w piecu konwekcyjno-parowym odznaczały się specyficznym wyglądem, intensywnym kolorem, a mięso pozostawało soczyste i delikatne.
Wszechstronna wiedza i umiejętności przekazane przez ekspertów umożliwi zarówno nauczycielom jak i uczniom wykorzystanie zdobytej wiedzy w przyszłości. Zdjęcia do obejrzenia w galerii.
Za zorganizowane szkolenie serdecznie dziękujemy.

Marzena Sobczuk-Puc