DSC04461ZNAK NBP projekt realizowanyZespół Szkół w Sokołowie Młp. od lutego 2018r. do kwietnia 2018r. realizował projekt Inkubator Wiedzy Ekonomicznej V. Projekt finansowany był przez Narodowy Bank Polsk w ramach programu edukacja ekonomiczna. Działania projektowe skierowane były do trzech szkół Liceum w Zespole Szkół w Sokołowie Młp. ul. Lubelska 37 36-050 Sokołów Młp. oraz Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. ul. Lubelska 41 36-050 Sokołów Młp.

Celem głównym projektu był wzrost zainteresowania wśród 100 uczniów z gminy Sokołów Młp. problematyką współczesnej ekonomii, bankowości. Dla uczestników konkursu w tym laureatów w dniu 21.04.2018r. została zorganizowana wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Podczas wycieczki w centrum pieniądz był centralnym punktem każdej części ekspozycji. Zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP rozpoczęło się od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. DSC04446Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a finalnie z wirtualnym. DSC04450Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka pomaga zrozumieć podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne. Pokazuje istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu. Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Młodzież podczas wizyty mogła stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. DSC04459Misją Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza. Staramy się prowadzić edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii.
Celem działalności Centrum Pieniądza NBP jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przybliżenie mu zagadnień związanych z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

DSC 0013DSC04377Laureaci konkursów realizowanych w ramach projektu ,,Inkubator Wiedzy Ekonomicznej V” otrzymali nagrody rzeczowe finansowane przez NBP.

Organizatorzy projektu: Antoni Kula, Anna Kolano, Maria Zawada