zagranica autr 11Uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Młp. zawód technik żywienia i usług gastronomicznych, zawód kucharz (razem 15 osób) uczestniczy w 4 – tygodniowym stażu zawodowym w Austrii. Staż realizowany był jest w ramach projektu ,,Praktyka zagraniczna szansą zawodową młodzieży” Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

zagranica autr 12W ramach programu kulturowego młodzież brała udział w wycieczce do Wiednia. Młodzież odbywa staż w 15 przedsiębiorstwach w Austrii okolice Klagenfurt am Wörthersee –Österreich. Partnerem po stronie Austrii w projekcie jest BVÖ Bildungsberatung & Vermittlungsagentur GmbH.zagranica autr 6 zagranica autr 2Celem projektu jest wsparcie uczestników w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, kwalifikacji zawodowych i przyczynienie się do poznania języka zawodowego niemieckiego oraz angielskiego, a także poznanie obcej kultury, metod i organizacji pracy tak, aby wykorzystać je w polskich realiach.
Młodzież, uczestnicząca w projekcie praktyk zagranicznych otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością jest także bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy.zagranica autr 1 zagranica autr 10zagranica autr 8Dzięki programowi osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Anna Kolano
Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.