12 12 inf 13W dniu 11 grudnia 2017r. naszą szkołę odwiedzili studenci Politechniki Rzeszowskiej z Wydziału Chemicznego studiujący na kierunku biotechnologia. W spotkaniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły zainteresowana tematyką związaną z biotechnologią, głównie uczniowie uczący się chemii na poziomie rozszerzonym. Studenci na początku przedstawili założenia programu ADAMED SmartUP, który jest ogólnopolskim programem naukowo-edukacyjnym skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mającym na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży.

12 12 inf 1Podstawą inicjatywy jest program stypendialny, który składa się z innowacyjnego obozu naukowego, programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych oraz wsparcia finansowego dla najlepszych. Celem programu jest umożliwienie współpracy młodzieży szczególnie uzdolnionej w kierunku nauk ścisłych i przyrodniczych z najlepszymi uczelniami polskimi i zagranicznymi. Wspieranie najzdolniejszych młodych Polaków jako liderów innowacyjnej, polskiej gospodarki. Studenci prowadzący spotkanie opowiedzieli również o swojej działalności w ramach Koła Naukowego Biotechnologów INSERT działającego na Wydziale Chemicznym PRz.12 12 inf 15 Przybliżyli również młodzieży podstawowe aspekty jakimi zajmuje się biotechnologia, jej osiągnięcia we współczesnej nauce i ich wykorzystanie w innych dziedzinach wiedzy jak i w przemyśle. 12 12 inf 11W celu lepszego zapoznania się z pracą biotechnologa, uczniowie mogli samodzielnie przetestować podstawowe techniki pracy w laboratorium biotechnologicznym na sprzęcie przywiezionym przez studentów. 12 12 inf 12Spotkanie ze studentami wskazało młodzieży na jeden z możliwych kierunków dalszego rozwoju. Przedstawiona oferta edukacyjna Wydziału Chemicznego PRz może pomóc tegorocznym maturzystom w wyborze któregoś z proponowanych kierunków. 12 12 inf 16Być może będzie to właśnie biotechnologia – nauka przyszłości, wiążąca wiele innych dziedzin wiedzy, której absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu, np. spożywczym, farmaceutycznym, medycynie, czy rolnictwie.
Anna Smotryś