29 listopada uczniowie klas III i IV naszej szkoły, w sumie 84 osoby, spotkali się z pracownikiem Ochotniczych Hufców Pracy na terenie województwa podkarpackiego panią Elżbietą Szmaj. Młodzieży została przedstawiona działalność tej instytucji oraz możliwości skorzystania z sieci EURES, czyli usług w zakresie unijnego pośrednictwa pracy i informowania w zakresie warunków życia i pracy w państwach członkowskich. Uczniowie wypełniali ankietę i zaznajomili się z możliwościami legalnej i bezpiecznej pracy za granicą. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli trzy krótkie filmiki profilaktyczne na temat handlu ludźmi i tego jak nie zostać oszukanym przez nieuczciwych pośredników pracy.

OHP to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.

OHP stwarzają młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, w tym szczególnie młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i środowisk dysfunkcjonalnych.

Adresatami działań Ochotniczych Hufców Pracy są:

• osoby młodociane (15-17 lat), ze środowisk niewydolnych wychowawczo, które nie realizują obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, mają problemy z ukończeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych;
  • osoby w wieku 18-25 lat, w tym osoby, które poszukują pracy bądź chcą się przekwalifikować, bezrobotni, absolwenci szkół i studenci.