20 listopada 2017 r. w ramach projektu „ Szkoła profesjonalnych kompetencji praktycznych”, uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak w Rzeszowie. Organizatorką tej wycieczki była p. mgr inż. Marzena Sobczuk-Puc – nauczycielka przedmiotów zawodowych, gastronomicznych.

Dzięki uprzejmości pana Kazimierza Raka grupa „KREATORÓW SMAKU” kształcąca się w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych, zapoznała się z działalnością cukierni, jej organizacją, specyfiką zatrudnionych osób oraz funkcjonowaniem i wykorzystywaniem maszyn i urządzeń cukierniczo-piekarniczych.
Zwieńczeniem wycieczki było uczestnictwo w praktycznych warsztatach produkcji proziaków (podkarpackie placki mączne z dodatkiem sody oczyszczonej).
Pod okiem pana Kazimierza Raka uczennice poznały tajniki recepturowe, sposób wykonania i sposób wypieku, a także możliwości podawania proziaków na wiele sposobów.
Największą niespodzianką i zaskoczeniem okazały się piękne ozdoby wykonane ręką Mistrza z czekolady plastycznej. Pan Kazimierz Rak wyjaśnił proces temperowania czekolady, który polega na podgrzewaniu i schładzaniu czekolady w odpowiednich, ściśle ustalonych temperaturach, dzięki czemu czekolada jest stabilniejsza, gładka i ładnie błyszczy.
Następnie pokazał i udzielał nam cennych wskazówek przy wykonywaniu pięknych czekoladowych róży, które są ozdobą wielu tortów produkowanych w cukierni. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwali pracownicy zakładu pan Dominik Pakłos oraz pan Przemysław Bonowicz, którym serdecznie dziękujemy za włożony trud i pomoc w niniejszych warsztatach.
Po spotkaniu pan Kazimierz Rak opowiedział o osiągnięciach cukierni i udziale w różnych imprezach w tym o pobiciu w 2011 roku Rekordu Guinnessa w kategorii największy tort bez użycia stelażu. Młodzież mogła obejrzeć albumy ze zdjęciami prezentującymi ofertę cukierni.
Pamiątkowe zdjęcia z samym Mistrzem, poczęstunek i piękne dekoracje cukiernicze były ukoronowaniem tej wizyty.

Zapraszamy do galerii.

Marzena Sobczuk-Puc