sad1W ramach I edycji projektu „Uczeń i prawo” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach organizowanych przez studentów z Koła Naukowego Postępowania Karnego i Prawa Karnego Wykonawczego „Temida” Celem tego projektu było przedstawienie roli i zadań sądownictwa powszechnego, oraz propagowanie wiedzy o prawie.

sad2Zadaniem naszych uczniów było przygotowanie procesu karnego nad bohaterem wybranej lektury szkolnej, ale z przepisami prawa obowiązującymi współcześnie. Ich wybór padł na nowelę Bolesława Prusa pt. „Antek”, a stanem faktycznym który posłużył do scenariusza symulacji był epizod śmierci 8 letniej siostry Antka-Rozalki, leczonej przez znachorkę w piecu chlebowym. Na ławie oskarżonych zasiadły matka Rozalii, i znachorka lecząca dziewczynkę.
Podsumowanie projektu odbyło się 25 maja 2017 r. w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Oprócz uczniów z naszej szkoły, wzięli w nim udział uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, oraz uczniowie ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
sad3Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I LO: Jakub Krzciuk jako biegły medycyny sądowej, i Mateusz Panasiewicz jako świadek wydarzenia-Antek, z klasy I AT Karolina Mika jako znachorka, Ewa Rzeszutek jako protokolantka, Kinga Kapuścińska i Monika Stępień jako policjantki, z klasy II LO Kinga Kosiorowska jako sędzia Sądu Rejonowego, Katarzyna Biały-jako obrońca matki, Wiktoria Dębiak jako prokurator, Natalia Motyl jako obrońca znachorki, i Mateusz Niewiarowski jako świadek wydarzenia.
Wcielenie się w role sędziego, oskarżonego, świadka, prokuratora czy obrońcy wymagało od młodzieży dobrego, i często żmudnego przygotowania, ale wzbogaciło o owe doświadczenia.
Magdalena Gajerska-Kozak