kel1W  kwietniu 12 uczniów z klas Technikum i ZSZ brało udział w kursie kelnerskim w ramach projektu ,,Szkoła profesjonalnych kompetencji praktycznych”, który realizowany jest przez Zespół Szkół w Sokołowie Młp. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX „Jakość edukacji i kompetencji w regionie” Działanie nr 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego. Celem kursu było podniesie kwalifikacji zawodowych młodzieży, rozwój dodatkowych umiejętności praktycznych.

kel2PROGRAM KURSU:
Profesjonalna postawa kelnera- strój, wygląd, zasady pracy restauracyjnej, zakazane postawy, poprawne postawy personelu
Zasady funkcjonowania restauracji
Przygotowanie stanowiska pracy
Niezbędnik kelnerski
Prezentacja zastawy stołowej -porcelana, sztućce, szkło
Prawidłowe dobranie sprzętu do charakteru potrawy czy napoju
kel3Bielizna stołowa oraz profesjonalne składanie serwetek
Nakrywanie do stołu, różne warianty menu
Profesjonalne nakrywanie do stołu
Obsługa Gości restauracyjnych indywidualnych
Techniki kelnerskie
Serwis wina - typologia win stałych, serwis win stałych i modyfikowanych
kel4Rodzaje serwisu i ich zastosowanie Serwis: klasyczny /niemiecki, francuski, angielski, rosyjski/
Zasady organizacji imprez zbiorowych
Profesjonalna, kulturalna sprzedaż sugestywna
Kurs umożliwił młodzieży zdobycie nowych umiejętności zawodowych. Dzięki temu uczniowie zwiększą własne szanse po ukończeniu szkoły na lepsze zatrudnienie. Zespół Szkół w Sokołowie Młp. stawia na fachowców.

Anna Kolano