car17 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Unia i świat: Globalny kryzys uchodźczy – rola i działania Unii Europejskiej”. Warsztaty były przeznaczone dla klasy II LO oraz III LO. Półtoragodzinne zajęcia zorganizowane w ramach projektu „Lekcja na 12 gwiazdek” prowadzone były przez panią Monikę Lewicką - Bułatek i panią Ewę Nowak - Koprowicz.

car2Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców. Jest to kolejne przedsięwzięcie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przybliżające młodzieży tematy związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, a szczególnie z możliwościami, jakie mają mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju.car3 Każdy z uczestników otrzymał identyfikator, na którym zapisał swoje imię i podał powód, dla którego lubi Unię Europejską.
car4Podczas warsztatów pracowaliśmy głównie w grupach liczących około 6 osób. Wspólnie zastanawialiśmy się nad poważnymi tematami, takimi jak: powody ucieczki z kraju czy formy pomocy humanitarnej. Rozmawialiśmy o stereotypach i o tym, jak postrzegamy ludzi z innych krajów. Nie zabrakło oczywiście nagród, które można było zdobyć w konkursie sprawdzającym znajomość definicji różnych pojęć. car13W tym zadaniu trzem osobom udało się zdobyć wybraną przez siebie nagrodę. Na koniec została rozlosowana gra pt. „Gwiezdny Ekspress”. Podczas zajęć prowadzące dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z uczestnictwem w międzynarodowych szkoleniach w ramach programu Erasmus+, czy realizacją stażu lub wizytą studyjną w Parlamencie Europejskim. Warsztaty prowadzone w interaktywnej formule dawały każdemu z uczestników szansę wypowiedzi. Wspólnie spędzony czas umożliwił nie tylko lepsze poznanie się, ale był również był szansą na zdobycie interesujących informacji o Unii Europejskiej.
Magdalena Gajerska-Kozak