DSC 0151Wprawdzie to święto przypada na dzień 20 marca każdego roku, ale generalnie cały marzec można poświęcić na promowanie języka francuskiego i kultury krajów frankofońskich (w których mówi się po francusku). Na całym świecie odbywają się liczne imprezy kulturalne przedstawiające te kraje, często nawet bardzo egzotyczne. Językiem francuskim można bowiem porozumiewać się w licznych krajach, mimo, że jest on mniej rozpowszechniony niż język angielski.Nasza szkoła również przygotowała imprezę poświęconą krajom frankofońskim, która odbyła się dn. 28.03.2017r.

DSC 0161Nauczyciel języka francuskiego, p. Joanna Baszkiewicz-Macek zaprosiła na tę uroczystość nauczyciela jęz. francuskiego z Gimnazjum w Raniżowie, p. Wiolettę Jagiełę oraz młodzież tamtejszego gimnazjum (15 osób).Program imprezy był dość bogaty: najpierw goście i uczniowie grup francuskojęzycznych starali się wzajemnie poznać, następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną o wybranych krajach frankofońskich, przygotowaną przez Darka Rembisza i Dominika Jacka z kl. III AT.Potem zaś wszyscy śpiewali, bądź uczyli się śpiewać francuskie piosenki. W międzyczasie goście degustowali dania francuskie ( quiche lorraine, clafoutis aux pommes, tarty z owocami, pasztet z kaczych wątróbek, konfiturę z jadalnych kasztanów). DSC 0146Prawie wszystkie potrawy zostały przygotowane przez uczniów naszego Technikum Gastronomicznego oraz p. Marzenę Sobczuk-Puc podczas zajęć „Kreatorzy smaków” przeprowadzonych w ramach projektu unijnego. DSC 0138Dania były nie tylko smaczne, ale też ładnie podane.W celu urozmaicenia spotkania odbyła się zabawa polegająca na szukaniu się słynnych par miłosnych polsko-francuskich: 12 osób miało kotyliony z nazwiskami słynnych osób z Polski i z Francji i musiało utworzyć 6 par, które połączyła historia, bądź nauka.Uczennice z kl. II A LO- Wiktoria Dębiak i Wioletta Prucnal- przeprowadziły także quiz na temat znajomości Francji. Pozytywne odpowiedzi byłe nagradzane słodyczami.DSC 0140Dekorację w formie szkiców przedstawiających zabytki Paryża przygotował Krystian Sikora z kl. III AT, zaś kotyliony w kolorach flagi francuskiej wykonała Martyna Babula również z tej klasy. Mam nadzieję, że impreza podobała się gimnazjalistom, którzy, być może, w przyszłym roku zasilą nasze uczniowskie szeregi. Dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu „Święta Frankofonii” oraz za udział w spotkaniu.
Joanna Baszkiewiczx-Macek