fe127 marca 2017 r. po raz drugi w ZS w Sokołowie Młp. odbyły się zajęcia kulinarne „KREATORZY SMAKÓW”, w ramach projektu „Szkoła profesjonalnych kompetencji zawodowych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX „Jakość edukacji i kompetencji w regionie” Działanie nr.9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego. W ramach obchodzonych w naszej szkole „Dni Frankofonii” młodzież aktywnie włączyła się w promocję języka francuskiego. Pod okiem Pani mgr inż. Marzeny Sobczuk-Puc uczniowie przygotowali kilka francuskich specjałów.  Anna Sondej, Edyta Pełka sporządziły CLAFOUTIS AUX POMMES – lekki placek z jabłkami.

fe2Ciasto można upiec również z wiśniami, jagodami i śliwkami. Na pierwszy rzut oka wygląda jak ciasto naleśnikowe, ale w smaku jest zupełnie inne. Martyna Babula i Izabela Urban przygotowały QUICHE LORRAINE – słynny placek wykonany na bazie ciasta kruchego z boczkiem i plastrami szynki, wypełniony masą jajeczną z dużą ilością sera. Teresa Potocka i Michał Walicki sporządzili tratę z owocami i kremem mascarpone. fe3Arkadiusz Węglarz i Krystian Rzeszutek wykonali SAŁATKĘ NICEJSKĄ Z SOSEM WINEGRET. Skład w zależności od pory roku różni się, zresztą jak to często bywa, co szef kuchni, to inny przepis. fe4Jednym słowem mówiąc „la salada nissarda”(dialekt miejscowy), to eksplozja witamin, smaków i kolorów. Na zakończenie zajęć kulinarnych podano tagiatelle z pulpecikami w sosie pomidorowym. fe5Kuchnia Francji to nieustająca podróż poprzez wspaniałe smaki oraz receptury doskonalone przez wieki, które zdobyły największe uznanie całego świata kulinarnego. Tfe6eraz i My czerpiemy wiedzę z zasobów tej kuchni. Bez Francji nie byłoby bulionu, sosu winegret, beszamelu, majonezu czy musztardy..

Marzena Sobczuk-Puc