sejmTemat tegorocznej sesji to "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej".
Temat tegorocznej sesji nawiązuje do uchwalonej w 2016 roku przez Sejm RP ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U.2016 poz. 744), której przepisy mają na celu wyeliminowanie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, albo ten ustrój propagujące.
Aby zrealizować zadanie rekrutacyjne, odnajdźcie takie właśnie miejsce w Waszym najbliższym otoczeniu. Wskażcie dla niego nową nazwę odwołującą się do pamięci o bohaterze lokalnym. Jeżeli natomiast takiego w waszym lokalnym środowisku nie ma, zaproponujcie nazwę dla miejsca, które nie ma jeszcze bohatera. Nagłośnijcie Wasze działania nawiązując współpracę z przedstawicielami samorządu terytorialnego.
Zanim jednak przystąpicie do realizacji zadania koniecznie zapoznajcie się z Regulaminem: https://sdim.sejm.gov.pl/sdim_2017.nsf/page.xsp/regulamin
oraz Przewodnikiem uczestnika XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Rekrutacja potrwa do 11 kwietnia, a nagrodą dla najlepszych zespołów z całej Polski będzie udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca.

Zgłoszenia przyjmuje Magdalena Gajerska-Kozak