t4

Drugiego lutego 2016 r. w hali na Podpromiu w Rzeszowie młodzież ZS w Sokołowie Młp. wzięła udział w XI edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych” EDUSALON”. Zorganizowane zostały one przez MTR, z myślą o młodych osobach, które stają przed wyborem najlepszej dla siebie drogi kształcenia. To wydarzenie miało na celu prezentację szerokiej oferty uczelni wyższych (publicznych i prywatnych) z całego kraju. Swoje oferty prezentowały także szkoły policealne oraz doradcy zawodowi. Łącznie około 100 wystawców. Szkoły próbowały zwrócić uwagę młodzieży stosując różne „sztuczki”. UR kusiło wielkimi ślimakami afrykańskimi oraz karaczanami brazylijskimi, wykorzystywanymi do badań naukowych. Zresztą na brak zainteresowania nie narzekał żaden wystawca.

t2Ponadto w ramach Targów odbywały się zajęcia warsztatowe w których wzięła udział młodzież Technikum żywienia i usług gastronomicznych z klasy II i III bT pod opieką mgr inż. Marzeny Sobczuk-Puc i mgr inż. Moniki Piszcz. O godzinie 9.15 rozpoczęły się warsztaty z EKO gotowania przeprowadzone przez p. Adama Wałęga, pochodzącego z Krakowa, a na co dzień pracującego w Cafe & Fitness i Hotelu Rzeszów. Po zajęciach każdy mógł skosztować dań przygotowanych w ramach lekcji pokazowej, a także kucharzy z Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Młodzież mogła również dowiedzieć się na temat E dodatków do żywności, które znajdują się w różnorodnych produktach spożywczych z którymi mamy do czynienia na co dzień. Wykład prowadziła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. t7
Duże zainteresowanie uczniów zebrał wykład współczesnej kryminalistyki, którą poprowadził prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Na stanowisku WSPiA, młodzież mogła zobaczyć prezentacje nowego wyposażenia Laboratorium Kryminalistycznego, interaktywną grę „Chomik Maciej”, strzelnicę elektroniczną, zestaw do antropologii kryminalnej (czaszki), a także fantomy prezentujące obrażenia człowieka, odniesione w wypadku drogowym ( sztuczne rany). Każdy zainteresowany mógł także otrzymać pamiątkową kartę daktyloskopijną z odbitką swoich linii papilarnych. W trakcie Targów organizowanych było mnóstwo konkursów w których wzięła udział Nasza młodzież. t6Międzynarodowe Targi Rzeszowskie zorganizowały na swojej stronie internetowej konkurs dla uczniów szkół średnich. Wszyscy którzy spełnili warunki konkursowe, wzięli udział w losowaniu. Loteria była łaskawa dla Naszych uczniów, gdyż dwoje z nich: Marcin Sabat II bT oraz Mateusz Sondej IV bT wygrali podwójne wejściówki do kina Helios na dowolnie wybrany przez siebie film. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała konkurs z dziedziny języka polskiego. Uczniowie losowali przykładowe pytania, a w zamian poprawnej odpowiedzi otrzymywali książki i kalendarze.
t5Na stanowisku WSIiZ młodzież mogła zapoznać się z maszyną do analizy składu masy ciała
i wykonać badania wraz z omówieniem wyników. Ponadto dla odważnych przygotowano quiz, a chętni odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej. Można było wygrać koszulki, pendrivy, kubki termiczne, notesy i długopisy.
Marzena Sobczuk-Puc