jestem

Coraz więcej młodych ludzi w Polsce przestaje interesować  się polityką. Jak donosi ostatni sondaż CBOS, uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych aż w 72 proc. nie potrafią sprecyzować swoich poglądów politycznych. W większości krytycznie postrzegają oni działanie polskiego systemu demokracji (70 proc.). Uczniowie uważają, że rząd nie liczy się z opinią obywateli, a politycy działają jedynie na swoją korzyść. Ponadto, młodzież w 75 proc. jest przekonana, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. Jedynie co dziesiąty uczeń (11 proc.) deklaruje zainteresowanie polityką, natomiast 32 proc. uczniów mówi, że śledzi tylko najważniejsze wydarzenia w kraju, a 31 proc. otwarcie przyznaje się do całkowitego braku zainteresowania bieżącymi sprawami naszego państwa.

Właśnie z tego powodu Stowarzyszenie Youth Human Impact organizuje projekt o nazwie „Jestem, więc zmieniam” finansowany w ramach programu Erasmus+. Ma on na celu promowanie aktywności młodych ludzi w życiu społeczeństwa demokratycznego. Projekt „Jestem, więc zmieniam” umożliwi młodym ludziom podjęcie rozmów oraz dialogu z politykami oraz pracownikami ministerstw, z którymi bezpośrednia rozmowa w innych okolicznościach byłaby mało prawdopodobna. Uczestnicy będą mieli możliwość prowadzenia mini-projektów, czyli lokalnych inicjatyw związanych z polityką młodzieżową. Dlatego, aby wziąć udział w projekcie, należy wymyślić własny program na działanie związane z rozpowszechnianiem idei polityki młodzieżowej oraz demokracji w własnym środowisku lokalnym.
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku od 16 do 20 lat. Mogą to być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, członkowie organizacji pozarządowych lub klubów młodzieżowych. Aby wziąć udział w projekcie, należy stworzyć dwuosobowe grupy, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Forma działania zależy jedynie od uczestników i ich kreatywności. Mogą to być debaty w szkołach, przedstawienia, dyskusje, spotkania z lokalnymi politykami oraz osobami zajmującymi się polityką młodzieżową w lokalnym środowisku. Zaplanowane działania uczestnicy muszą wykonać podczas trwania projektu w swoich środowiskach lokalnych.
Projekt będzie organizowany w Warszawie i będzie się składał z trzech spotkań, każde trwające trzy dni (piątek, sobota, niedziela). Na pierwszym spotkaniu uczestnicy dowiedzą się jak wyglądają procesy demokratyczne, na czym polega praca polityków, budowanie rządu oraz funkcjonowanie organów władz i  instytucji rządowych. Podczas drugiego spotkania, uczestnicy skonfrontują się z osobami decyzyjnymi w sprawie polityki młodzieżowej. Odbędzie się to poprzez debaty, panele dyskusyjne oraz seminaria. Ostatnim etapem projektu jest sesja ewaluacyjno-podsumowująca, czyli tzw. Festiwal Projektów. Pozwoli on na prezentację zrealizowanych mini-projektów i inicjatyw naszych uczestników. Jest to także idealny czas na wymianę dobrych praktyk, omówienie problemów oraz podzielenie się doświadczeniem.
Termin wysyłania zgłoszeń: do 21.11.2015r. do godz. 23:59
Termin ogłoszenia wyników: 29.11.2015r.
Spotkanie I: 11 – 13 grudzień 2015r.
Spotkanie II: 22 – 24 styczeń 2016r.
Spotkanie III: 11 – 13 marzec 2016r.
Formularz zgłoszeniowy:
Link do formularza WIĘCEJ
Regulamin projektu:
Link do regulaminu WIĘCEJ
Zgłoszenia do projektu przyjmuje Magdalena Gajerska-Kozak na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, lub w godzinach pracy szkolnego doradcy zawodowego.