Wnioski on-line

wycieczka

W dniu 29.09.2015r. uczniowie klasy II a LO oraz II a, III a, III b i IV b technikum, pod opieką nauczycieli: mgr Bogusławy Bełz, mgr Joanny Wilczak i mgr Grzegorza Macka wybrali się na wycieczkę geograficzno-polonistyczną w Góry Świętokrzyskie i do Oblęgorka. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ośrodka Hutniczego w Nowej Słupi z pierwszego tysiąclecia naszej ery. Przewodnik szczegółowo opowiedział o procesie wytopu żelaza. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć zabudowania z tamtego okresu.

Następnie uczestnicy niebieskim szlakiem udali się na Łysą Górę(594 m.n.p.m.),na której znajduje się Święty Krzyż- Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej- Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Po zwiedzeniu klasztoru zobaczyli muzeum przyrody, a schodząc z Łysej Góry, z platformy widowiskowej podziwiali gołoborza i pasma górskie. Wszystkie wymienione obiekty znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.  Kolejnym punktem wycieczki było muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Znajduje się tam XIX-wieczny dworek, który pisarz otrzymał od polskiego społeczeństwa z okazji 25-lecia swojej twórczości. Wyposażenie dworku w 90% pochodzi z tego budynku.. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie mogli spędzić trochę czasu w Kielcach- stolicy województwa świętokrzyskiego.Zobaczyli rynek i główny deptak miasta.
Zadowoleni i pełni wrażeń około 21 uczniowie wrócili do domu. Kilka zdjęć z wycieczki dostępnych jest w galerii.

Bogusława Bełz