Wnioski on-line

kawadzien129  września  2015 r. w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim obchodzono wraz z innymi krajami świata Międzynarodowy Dzień Kawy. To świetna okazja aby zapoznać się z kilkoma informacjami na jej temat. Kawa to najpopularniejszy napój z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, charakteryzujący się połączeniem niesamowitego smaku i aromatu, któremu uległa już niejedna osoba. Kawa nazywana jest również napojem bogów, być może dlatego ma tak silny ładunek energetyczny. Zawarta w  kawie kofeina daje siłę i chęć do działania, ma również cechy pobudzające zmysły człowieka.

W dniu dzisiejszym kawa serwowana była na wiele sposobów. Jednak czy zawsze wiemy, co kryje się za tajemniczą, często trudną do wymówienia nazwą? Już podpowiadamy: najpopularniejszą kawą jest klasyczne espresso, cappuccino ( składa się z równych trzech części espresso, ciepłego mleka i mlecznej piany), caffe mocha (składa się z espresso, gorącego mleka oraz ciemnej lub mlecznej czekolady), caffe latte (espresso z mlekiem), latte macchiatto (łagodna kawa składająca się z trzech warstw:  mleko, espresso i mleczna pianka). Ponadto  pojawiają się mniej znane rodzaje jak: murzynek, kapucynek, kawa po wiedeńsku, kawa po irlandzku, po turecku, mazagran. Etykę serwowania tych kaw (sposób ich przyrządzania oraz podawania) uczniowie poznają bezpośrednio w oparciu o przedmioty zawodowe.  Dodatkowo cała społeczność szkolna mogła skosztować słodkiej bezy (ciastko sporządzone z białka ubitego z cukrem) przygotowanej na tę specjalną okazję przez uczniów ZSZ w zawodzie Cukiernik.  Dzisiejszy dzień był świetną okazją do odkrycia bogactwa smaku i aromatu, który kryje się w filiżance „małej czarnej”.

Marzena Sobczuk-Puc