Wnioski on-line

norma

Temat IV Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja" brzmi: „Stosowanie norm gwarancją jakości wyrobów i usług". Każdy z nas chciałby żyć bezpiecznie i wygodnie. Zależy nam więc na tym, aby wyroby i usługi były nie tylko bezpieczne, ale też dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę, że w gospodarce wolnorynkowej państwo ingeruje tylko w sprawy bezpieczeństwa - ustalając odpowiednie przepisy, natomiast nie ingeruje w sprawy jakości, pozostawiając je swobodnej ocenie społecznej. Należy podkreślić, że normy zawierają zwykle propozycje rozwiązań wyczerpujących zarówno aspekty bezpieczeństwa, jak i jakości.

Producent musi spełnić wymagania bezpieczeństwa - wymagań jakości nie musi, ale może. Stosując normę (dobrowolną) uzyska pewność, że spełni jedno i drugie. Niezwykle istotne zatem staje się w dzisiejszych czasach kształtowanie świadomości przyszłych producentów i konsumentów. Ważne jest zrozumienie roli norm w zapewnieniu jakości, a co za tym idzie – wykorzystanie tej wiedzy przy podejmowaniu decyzji biznesowych i konsumenckich. Temu celowi ma służyć między innymi tegoroczny Konkurs.
Cele Konkursu:
-Upowszechnienie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm w zapewnieniu jakości wyrobów i usług.
-Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm: dla producenta w celu uzyskania pożądanej jakości wyrobów i w usług, dla konsumenta w celu upewnienia się, że nabywany produkt lub usługa spełnia jego oczekiwania.
-Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia kwestii jakości wyrobów i usług do swoich zajęć lekcyjnych poprzez zwrócenie uczniom uwagi na: konieczność wykorzystywania norm wyrobów i usług w procesie produkcji dla uzyskania pożądanej jakości, zalety korzystania ze znormalizowanych wyrobów i usług przez konsumentów.

Konkurs jest przeprowadzany od 17 września 2015 roku do 22 stycznia 2016 roku. Aby wziąć w nim udział, najpóźniej do 8 stycznia 2016 r. należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy (poniżej). Przed przystąpieniem do konkursu uczestnik zobowiązany jest zapoznać się z Regulaminem Konkursu i wypełnić zawarte w Regulaminie oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich.

Anna Kolano