Wnioski on-line

15 06 zdjecia211 czerwca 2015 roku w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką oraz Kulturalnych Czwartków w Millenium Hall w Rzeszowie odbyło się  spotkanie autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem, w którym uczestniczyła  młodzież naszej szkoły wraz  z opiekunem - Renatą Kotulą. Już po raz kolejny uczniowie spotkali się z wybitnymi językoznawcami, specjalistami w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, ponieważ rok temu byliśmy również  na wykładach  prof. Kazimierza Ożoga i prof. Jana Miodka.

15 06 zdjecia3Tym razem  mieliśmy okazje poznać bliżej twórczość i osobę prof. Jerzego Bralczyka, który prowadził przez wiele lat popularny program "Mówi się" oraz codzienną audycję "Słowo o słowie".  Prof. Jerzy Bralczyk to również Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, który został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas spotkania prof. Bralczyk promował swoją ostatnią książkę pt. "Jeść!!!"  W pięknie ilustrowanym leksykonie językoznawca omówił sto osiemdziesiąt jeden „smacznych słów”. Nie jest to jednak przewodnik kulinarny sensu stricto, ponieważ autor przede wszystkim delektuje się nie samym smakiem jedzenia, lecz słowami, ich brzmieniem, urodą i funkcją. Każde hasło zawiera krótki, aczkolwiek treściwy passus etymologiczny, co stanowi dopiero punkt wyjścia do zabawnych rozważań o pełnym często zaskakujących skojarzeń,  przysłów ludowych, śmiesznych zwrotów w języku polskim.  To książka dla wszystkich, nie tylko dla smakoszy, jednak można porządnie zgłodnieć przy jej lekturze.
Mogłoby się wydawać, że spotkanie poświęcone zagadnieniom lingwistycznym zainteresuje tylko wąskie grono językoznawców. Nic bardziej mylnego! Rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem, udowodniła, że rozważania o języku polskim są nie tylko interesujące, ale także naprawdę zabawne. Po takim spotkaniu na pewno wiele osób będzie częściej zwracało uwagę na to, co i jak mówi oraz na nowo pokocha nasz piękny, ojczysty język.
Renata Kotula