Wnioski on-line

wycieczka119 maja 2015 r. w ramach projektu „ Podkarpacie stawia na zawodowców”, uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim wzięli udział w  wycieczce dydaktycznej do Zakładu Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego „HORTINO” w Leżajsku. Organizatorką tej wycieczki była p. Marzena Sobczuk-Puc – nauczycielka przedmiotów zawodowych, gastronomicznych. Dzięki uprzejmości Pana Prezesa oraz Pani technolog Zofii Bąk piętnastoosobowa grupa kształcąca się w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych, miała okazję zobaczyć jak funkcjonuje zakład od wewnątrz.

Podczas oprowadzania mogliśmy zaobserwować w jaki sposób firma wykorzystuje linie  technologiczne i przetwarza zarówno warzywa jak i owoce w gotowe produkty, które zazwyczaj na co dzień kupujemy w sklepie spożywczym. Surowce dostarczane są do zakładu głównie z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. W sezonie zakład skupuje i przetwarza ok. 70 tys. ton warzyw i owoców m.in. truskawki, maliny, porzeczki czarne i czerwone, wiśnie, aronię, jabłka i rabarbar oraz warzywa – m.in. fasole szparagową, kalafior, brokuły, szpinak, marchew, kapustę, brukselkę, zielony groszek i cebulę. W dniu dzisiejszym głównym surowcem przetwarzanym na linii „Hortino” Leżajsk był szpinak. Młodzież mogła zobaczyć w jaki sposób szpinak trafia na zakład i jakie poszczególne etapy  musi pokonać, aby trafić do magazynu. Naszą uwagę przykuł blanszownik  taśmowy, przeznaczony do blanszowania warzyw parą, mieszaniną pary i wody. Całe urządzenie jest odpowiednio programowane, co  do takich parametrów jak temperatura i czas blanszowania. Schłodzony szpinak w postaci „brykietów” trafia na specjalną taśmę, która  kieruje schłodzony produkt do tunelów głębokiego mrożenia. W czym tkwi sekret głębokiego mrożenia? Podczas procesu zamrażania woda przemieszcza się w stronę powierzchni produktu, tworząc kryształki lodu. Ich wielkość zależy od czasu zamrażania i temperatury ( do – 25 oC) i ma wpływ na końcowy efekt mrożenia. Powolne zamrażanie (w standardowej zamrażarce) sprawia, że tworzą się duże kryształki lodu niszcząc strukturę produktu. Szybkie mrożenie ( w specjalistycznych warunkach metodą owiewową lub z zastosowaniem ciekłego azotu) ułatwia tworzenie niewielkich kryształków, które mieszczą się w komórkach, nie naruszając struktury tkanki. Zastosowanie nowoczesnych technologii  pozwala zachować wartości odżywcze produktów, nie wpływając na ich wygląd.
Zwiedziliśmy również pomieszczenia konfekcjonowania wyrobów (frytki, truskawki, zielony groszek) oraz pomieszczenia magazynowe, w tym głębokiego mrożenia. W trakcie oprowadzania Nas po zakładzie młodzież poznała specyfikę pracy zatrudnionych osób, funkcjonowanie i wykorzystywanie maszyn i urządzeń na liniach technologicznych, konfekcjonowania i magazynowania. Ponadto mogła na własnej skórze poczuć klimat i warunki w jakich pracuje się na tego typu zakładzie. Szokiem dla niektórych uczniów okazała się być niska temperatura panująca w niektórych częściach zakładu ok. 40C i uciążliwy hałas pracujących maszyn i urządzeń. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodzieży, a  zdobyta wiedza (mam nadzieję) zostanie wykorzystana na zajęciach lekcyjnych.

Marzena Sobczuk-Puc