0429 s2Miło nam poinformować że uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w finale Kampanii Edukacyjnej „Świadomy Swoich Praw” która polega na przygotowaniu i przedstawieniu symulacji rozprawy sądowej w postępowaniu karnym przez zespoły uczniów z Liceów Ogólnokształcących mniejszych miejscowości województwa podkarpackiego pod opieką studentów prawa. W rolę uczestników procesu karnego wcielili się: z klasy I LO: Aleksandra Zuba jako sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie, Regina Smotryś jako prokurator, Karolina Flis jako pokrzywdzona, Monika Jaskuła oraz Patrycja Surdziel jako obrońcy, Ewelina Walicka oraz Agata Kania jako policjantki Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Sylwia Waberska jako świadek, oraz uczniowie klasy I AT: Krystian Rzeszutek oraz Arkadiusz Węglarz jako oskarżeni. W tegorocznej kampanii wzięło udział 7 Liceów Ogólnokształcących z całego województwa podkarpackiego.

0429 s130 studentów prawa przygotowało symulacje rozpraw sądowych z 70 uczniami. Spośród wszystkich szkół, które brały udział w Kampanii Edukacyjnej jury wybrało trzy najlepsze zespoły, które wzięły udział w finale. 0429 s6Celem Kampanii Edukacyjnej „Świadomy Swoich Praw”, która odbywa się już po raz czwarty, jest zwiększenie świadomości prawnej uczniów Liceów Ogólnokształcących mniejszych miast województwa podkarpackiego i zainteresowanych tematem mieszkańców Podkarpacia. 0429 s30429 s4sKampania po pierwsze ma zwiększyć zainteresowanie dziedziną prawa młodych ludzi biorących aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy Programu „Projektor – wolontariat studencki”, a przede wszystkim pogłębić wiedzę na temat procesu karnego w sądzie powszechnym. 0429 s4Po drugie ma odbiorcom akcji pokazać przebieg rozprawy sądowej i w jak największym stopniu zbliżyć ich do prawa w ujęciu przedmiotowym, z którym spotykamy się na co dzień. 0429 s7Organizatorami Kampanii Edukacyjnej „Świadomy Swoich Praw” są  Podkarpackie Centrum Edukacji Prawnej oraz Fundacja Generator Inspiracji. 0429 s5Pragniemy jeszcze raz podziękować za współpracę studentom -wolontariuszom którzy z nami współpracowali: Patrykowi, Jagodzie, Anecie oraz Karolowi i życzyć im wielu dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
Magdalena Gajerska-Kozak