nanotechnologieW dniach 4, 17 i 26 marca grupa 15 uczniów z klas Technikum Informatycznego i Teleinformatycznego naszej szkoły, brała udział w zajęciach z innowacji z zakresu nanotechnologii w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”. Zajęcia odbywały się na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, w Centrum Dydaktyczno - Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii.

W części pierwszej każdego spotkania uczniowie podzieleni na dwie grupy i pod opieką dr Michała Marchewki oraz dr Dariusza Płocha, obejrzeli laboratoria i urządzenia do badania nanomateriałów, zapoznawali się z najnowocześniejszym i specjalistycznym sprzętem z tej dziedziny oraz mieli okazję pracować na takich urządzeniach jak np. mikroskop sił atomowych AFM czy skaningowy mikroskop elektronowy SEM itp. W drugiej części każdego spotkania brali udział w wykładach przeprowadzonych przez prof. dr hab. Eugeniusza Szeregija, utytułowaną osobowość naukową wielu uniwersytetów. Wyjazdy te uświadomiły uczniom związki nauki z przemysłem, gdyż Uniwersytet Rzeszowski współpracuje z firmami wytwarzającymi sprzęt lotniczy, a także spowodowały, iż uczniowie zobaczyli praktyczne wykorzystanie wiedzy naukowej. Ponadto zakosztowali atmosfery uniwersyteckiej (wykład, obcowanie z autorytetami naukowymi ), co być może zaowocuje w przyszłości chęcią podjęcia studiów wyższych. Składamy gorące podziękowanie wyżej wymienionym osobom za trud, poświęcenie i przede wszystkim zaangażowanie w przekazywaniu tej jakże ciekawej wiedzy. Życzymy sukcesów w pracy naukowej, ale także w życiu prywatnym. Mamy nadzieję, że nanotechnologia będzie kierunkiem prężnie się rozwijającym, a prowadzący wykształcą nowe pokolenia będące częścią nowych nurtów technologicznych.

Anna Kozak